Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyNAŠE MILÉ RODINY,

mohlo by se zdát, že všechno co se okolo nás děje, je špatné. Ekonomika strádá, lidé mají jen pracovat nebo být doma. Každý něco slibuje, ale nic se neděje. Konec blahobytu posledních let?

Ale každá krize ve společnosti v lidech probudí dobro, které si jinak nechávají jen pro sebe a své blízké. Podívejme se však okolo sebe, co za vlnu solidarity a pomoci spustil Korona virus.
Vidíte to nejen na sociálních sítích a v televizi, ale i u sebe doma, svých sousedů nebo ve vašem městě.

• Nedostatek roušek a respirátorů probudil zlaté české ručičky, celé rodiny šijí roušky nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Kterým je zdarma nebo za cenu materiálu prodávají. Pracovní kolektivy šijí roušky, ať už to jsou garderobiérky z divadel nebo švadlenky. Proč čekat na něco z Číny, když si to umíme vyrobit sami!

• Navíc, myslete ekologicky a ekonomicky. Doma vyrobená rouška je levnější, krásnější a více eco friendly než dovezená jednorázová z Číny. Ano jsou provozy a zaměstnání, které musejí mít sterilní materiál, ale běžný občan pro svoji ochranu využije i domácí výrobek.

• Dobrovolníci pomáhají seniorům s nákupy potravin i léků, aby nemuseli odcházet z domu a vystavovat se nákaze. To platí i pro venčení jejich čtyřnohých mazlíčků. Vše zdarma.

• Studenti medicíny a pedagogiky obětavě nastoupili a pomáhají svým kolegům.

• Města organizují rozvozy obědů pro seniory, ale i pro rodiny s dětmi. Které po uzavření škol i školek zůstali doma.

• Spouštějí se televize, které pomáhají ukrátit čas během karantény. Jak pro děti, tak pro seniory. A především obstarávají distribuci pravdivých informací do společnosti.

• Řada knihoven zdarma a všem zpřístupňuje digitalizované knižní fondy.

• Společnosti, které se zabývají vzděláváním dětí, zdarma po dobu uzavřených škol, nabízejí své výukové programy a testy.

• Česká Televize zpřístupnila svůj archiv, kde naleznete tisíce hodin televizních pořadů.

• Umělci pořádají live koncerty ze svých domovů, zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Kultura z pohodlí vlastního domova.

• Lidé vyrážejí do přírody, na procházky. To však prosím s mírou!

• A ruku na srdce, člověk má více času, život se zpomalil. Lidé tráví více času doma s rodinou, s dětmi. Máme na sebe všichni čas, nejsme roztěkaní mezi prací, koníčky, zábavou atd.

Využijme proto tento čas s rozumem, věnujme se jeden druhému. Buďme k sobě milý a pozorní, protože až se za několik týdnů vše vrátí do pořádku a my se vrhneme do výru běžných dní, budeme jen vzpomínat na to, jak jsme byli doma se svými blízkými. S kamarády šili roušky a byli si tak nějak blíž.
AKTUALITY Z KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE


ZDE NA STRÁNKÁCH KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE NALEZNETE INFORMACE PRO OBČANY

Na stránce získáte důležité informace a telefonní čísla, infolinky státního zdravotního ústavu, krajské hygienické stanice, důležité odkazy a jiné.

http://www.kr-kralovehradecky.cz/scripts/detail.php?pgid=2038

https://youtu.be/ZWOxMv393qo Co byste měli vědět o koronaviru.Ministerstvo zdravotnictví: koronavirus.mzcr.cz

Státní zdravotní ústav: www.szu.cz – zdraví a hygiena

Ministerstvo zahraničí koronavirus hotline 224 183 100, 224 183 200, www.mzv.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu: 224 854 444 – podnikatelé a živnostníci

Informační server pro podnikatele: www.businessinfo.cz/koronavirus

Ministerstvo dopravy: česky 225 131 810, anglicky 225 131 820 – doprava, www.mdcr.cz

Ministerstvo vnitra: 974 815 394, 974 815 395, 974 815 396 – bezpečnost, hranice, pobyt, pohyb, cizinci, www.mvcr.cz

Infolinka ministerstva školství v souvislosti s nákazou koronavirem: 778 725 602, www.msmt.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí: www.mpsv.cz – pracovněprávní oblast, sociální pojištění, dávky a služby

Call centrum České správy sociálního zabezpečení: 800 050 248, www.cssz.cz

Call centrum Úřadu práce: 844 844 803

Ministerstvo financí: www.mfcr.cz – daně a další finance

Infolinka Finanční správy pro poskytování informací v současné situaci: 225 092 392

Českomoravská záruční a rozvojová banka: www.cmzrb.cz – podpůrné programy

Česká obchodní inspekce: www.coi.cz – spotřebitelé

Úřad vlády: www.vlada.cz

Ministerstvo zemědělství: www.mze.cz – potraviny, zvířata, rostliny, lesy

Ministerstvo spravedlnosti: www.justice.cz – právo, soudy, věznice

Ministerstvo pro místní rozvoj: www.mmr.cz – cestovní ruch, zájezdyVláda ČR (výklad a aplikace vládních opatření, linka dostupná nonstop)

725 191 370

Ministerstvo vnitra ČR (bezpečnost, hranice, pohyb)

739 608 533

Ministerstvo dopravy ČR (doprava)

225 131 810

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (podnikatelé a živnostníci)

224 854 444

Ministerstvo zahraničních věcí ČR (doporučení k cestování)

224 183 200; 224 183 100

Česká správa sociálního zabezpečení

800 050 248
PŘEHLED KONTAKTŮ NA POSKYTOVATELE POMOCI PRO SENIORY OHLEDNĚ „KORONAVIRU“1) Spolek Hurá na Výlet!, nezisková organizace


Školní náměstí 11, 537 01 Chrudim

Kancelář spolku tel.: 420 773 262 122

Na https://huranavylet.cz/linky-pomoci/ zveřejněn přehledný seznam poskytovatelů, speciálních linek pro seniory včetně jejich provozu na území celé ČR

- link na všechny linky pomoci, po kliknutí na mapku vybraného kraje (př. Královéhradecký kraj) vyjede přehledný seznam poskytovatelů v konkrétním kraji

- do seznamu poskytovatelů je třeba dodat ještě níže uvedené organizace a města:


2) Město Hořice

Linka pro seniory - tel. 730 158 101 - nákupy potravin, donáška léků
a obědů.3) Město Vrchlabí a okolí
PEČOVATELSKÁ SLUŽBA: 736 171 732,
DIAKONIE ČCE: 733 780 506. Nabízíme zdarma pomoc s nákupem základních potravin a drogerie s bezkontaktním předáním ve Vrchlabí a okolí, volejte PO-PÁ, 8-15 hod.4) Oblastní charita HK a Biskupské gymnázium Hradec Králové,

Projekt „Spolu to zvládnem“

Dobrovolnickou pomoc osamělým seniorům a nemocným nabízí projekt „Spolu to zvládnem!“, který vznikl v reakci na mimořádnou situaci s epidemií nového koronaviru.

Pracovnice shromažďují požadavky od občanů v nouzi, kteří potřebují zajistit nákupy, vyvenčit psa, donést léky, zařídit něco na poště atd. Současně se registrují i nabídky pomoci od dobrovolníků. Následně se k sobě přiřazují dobrovolníci a potřební občané tak, aby to pro obě strany bylo vhodné, např. z hlediska časových možností, místa bydliště apod. Současně probíhá filtrace možného zneužití této pomoci.

Tato služba nemá suplovat sociální práci nebo nějaké ošetřování a je určena pro lidi, kteří nejsou nemocní, ale kvůli omezené možnosti pohybu potřebují pomoc. Pokud byste se chtěli do projektu zapojit, můžete se přihlásit prostřednictvím formuláře níže. Na základě souhlasu se smlouvou ve formuláři, budete mít jako dobrovolník zajištěné pojištění. Do projektu se můžete zapojit, pokud je Vám 15 let a více. Pokud nejste plnoletí, budeme nejdříve kontaktovat rodiče. K případným dalším konkrétním krokům budete vyzváni koordinátorkami projektu.

Dobrovolná pomoc bude poskytována každý den v čase od 9 do 15 hodin.

Dobrovolníci se mohou registrovat na internetu zde. Více informací naleznete na webových stránkách http://www.bisgymbb.cz a na facebooku.

Kontakt pro bližší informace:

e-mail: dobrovolnici@bisgymbb.cz nebo tel. 703 890 166 a 703 890 167.

Charita pomáhá dál se zvýšenou opatrností i omezeními. Aktuální přehled o provozu jejích služeb naleznete zde. Bližší informace o poskytování služeb uveřejňují Charity na svých webových stránkách.

Více informací a kontakty najdete na www.hk.caritas.cz a na facebooku.

Na internetových stránkách Charity Česká republika naleznete pro seniory konkrétně tyto služby: https://www.charita.cz/adresar/?targetGroup=seniori&showType=list5) Křesadlo HK – Centrum pomoci lidem s PAS, z. ú.
(https://www.kresadlohk.cz/)

INFORMACE PRO OSOBY S PORUCHOU AUTISTICKÉHO SPEKTRA:
Můžete se na nás obrátit v případě, že potřebujete poradit v některé z následujících situací:

necítíte se dobře, máte kašel, rýmu a teploty (nejsme lékaři, ale pomůžeme vám zorientovat se v kontaktech a strukturovat jednotlivé kroky);
neorientujete se v situaci ohledně koronaviru;
máte pocit nejistoty z této situace;
nebo máte jakýkoliv jiný problém.

Volejte nebo pište na naše telefonní čísla:

+420 777 009 637 – odborník na PAS

+420 778 512 143 – odborník na PAS

+420 777 009 413 – sociální pracovnice

+420 777 009 412 – koordinátor služeb6) Možnost využití portálu „Chci pomoct“, který provozuje Akademické Centrum Studentských Aktivit: https://chcipomoct.cz/ . V příloze v aplikaci KISSoS najdete i informační leták pro službu Kamarád na telefonu – službu telefonické podpory osamělým seniorům.

7) Zprostředkování studentů Krajským úřadem pro pomoc ve vaší sociální službě. Pokud máte v zařízení personální krizi v důsledku COVID-19, kontaktujte Mgr. Zuzanu Kučerovou (zkucerova@kr-kralovehradecky.cz, 702 213 117).

8) Nadace Karel Komárek Family Foundation, se rozhodla reagovat na současnou krizovou situaci ve společnosti v souvislosti pandemii koronaviru a vypsala tzv. rychlé granty pro nestátní neziskové organizace, které pomáhají seniorům a které jsou dotčeny současnou krizí. Celé znění grantové výzvy je k dispozici v následujícím odkazu. Žádost o grant je k dispozici ke stažení na https://www.komarekfoundation.org/granty2020. Skrze formulář na těchto stránkách je pak možné žádost o grant podat.

9) Základní psychologická doporučení pro veřejnost ve stavu nouze – koronavirus

https://upp.med.muni.cz/aktuality/zakladni-psychologicka-doporuceni-pro-verejnost-ve-stavu-nouze-koronavirus?fbclid=IwAR0UCdbUBDuc_M0N_6VDNcXuNuaQih0DO0zD1acaS-KguUae0FtAMupkoywKrálovéhradecký kraj, projekt Rodinné pasy je financován Královéhradeckým krajem

Rodinné pasy, P.O.BOX 5, 50001 Hradec Králové, tel.: +420 543 211 254 a +420 543 332 034

hradec@rodinnepasy.cz

www.rodinnepasy.cz