Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyNAŠE MILÉ RODINY,


mohlo by se zdát, že všechno co se okolo nás děje, je špatné. Ekonomika strádá, lidé mají jen pracovat nebo být doma. Každý něco slibuje, ale nic se neděje. Konec blahobytu posledních let?

Ale každá krize ve společnosti v lidech probudí dobro, které si jinak nechávají jen pro sebe a své blízké. Podívejme se však okolo sebe, co za vlnu solidarity a pomoci spustil Korona virus.
Vidíte to nejen na sociálních sítích a v televizi, ale i u sebe doma, svých sousedů nebo ve vašem městě.

• Nedostatek roušek a respirátorů probudil zlaté české ručičky, celé rodiny šijí roušky nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Kterým je zdarma nebo za cenu materiálu prodávají. Pracovní kolektivy šijí roušky, ať už to jsou garderobiérky z divadel nebo švadlenky. Proč čekat na něco z Číny, když si to umíme vyrobit sami!

• Navíc, myslete ekologicky a ekonomicky. Doma vyrobená rouška je levnější, krásnější a více eco friendly než dovezená jednorázová z Číny. Ano jsou provozy a zaměstnání, které musejí mít sterilní materiál, ale běžný občan pro svoji ochranu využije i domácí výrobek.

• Dobrovolníci pomáhají seniorům s nákupy potravin i léků, aby nemuseli odcházet z domu a vystavovat se nákaze. To platí i pro venčení jejich čtyřnohých mazlíčků. Vše zdarma.

• Studenti medicíny a pedagogiky obětavě nastoupili a pomáhají svým kolegům.

• Města organizují rozvozy obědů pro seniory, ale i pro rodiny s dětmi. Které po uzavření škol i školek zůstali doma.

• Spouštějí se televize, které pomáhají ukrátit čas během karantény. Jak pro děti, tak pro seniory. A především obstarávají distribuci pravdivých informací do společnosti.

• Řada knihoven zdarma a všem zpřístupňuje digitalizované knižní fondy.

• Společnosti, které se zabývají vzděláváním dětí, zdarma po dobu uzavřených škol, nabízejí své výukové programy a testy.

• Česká Televize zpřístupnila svůj archiv, kde naleznete tisíce hodin televizních pořadů.

• Umělci pořádají live koncerty ze svých domovů, zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Kultura z pohodlí vlastního domova.

• Lidé vyrážejí do přírody, na procházky. To však prosím s mírou!

• A ruku na srdce, člověk má více času, život se zpomalil. Lidé tráví více času doma s rodinou, s dětmi. Máme na sebe všichni čas, nejsme roztěkaní mezi prací, koníčky, zábavou atd.

Využijme proto tento čas s rozumem, věnujme se jeden druhému. Buďme k sobě milý a pozorní, protože až se za několik týdnů vše vrátí do pořádku a my se vrhneme do výru běžných dní, budeme jen vzpomínat na to, jak jsme byli doma se svými blízkými. S kamarády šili roušky a byli si tak nějak blíž.AKTUALITY Z PARDUBICKÉHO KRAJE


ZDE NA STRÁNKÁCH PARDUBICKÉHO KRAJE NALEZNETE INFORMACE PRO OBČANY


Na stránce získáte důležité informace a telefonní čísla, infolinky státního zdravotního ústavu, krajské hygienické stanice, zdravotních pojišťoven, důležité odkazy a jiné.

https://www.pardubickykraj.cz/koronavirus

https://youtu.be/ZWOxMv393qo   Co byste měli vědět o koronaviru.Východočeské muzeum chystá webovou výstavu, soutěž i tipy pro děti

18.3.2020

Pardubice – Kvůli omezením způsobeným pandemií koronaviru zůstaly veřejnosti přístupné z pardubického zámku jen zámecké valy a venkovní výstava Světy v kameni v parkánu. Činnost Východočeského muzea proto míří více do virtuálního prostoru. Nová výstava vznikne na webu, na sociálních sítích muzeum připravuje seriál o velikonocích, soutěž s historickými fotografiemi Pardubic i tipy na aktivity pro děti.

„Příští týden zveřejníme výstavu nazvanou Muzejní hračkářství – račte vstoupit. Na facebooku začne zítra večer soutěž Znáte Pardubice? Postupně tam budeme zveřejňovati tipy našich edukátorů na aktivity pro děti,“ prozradil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Vybíráme jednoduché aktivity, které si může připravit doma skoro každý – s využitím papíru, lepidla a předmětů běžné potřeby, třeba pet lahví. Slíbit můžeme velikonoční dekorace a zdobení vajíček, hry na doma a možná i na ven,“ doplňuje muzejní edukátorka Pavla Procházková.

„I když jsme s ohledem na rekonstrukci uzavřeli velké nádvoří zámku, přístupné zůstávají oblíbené cíle procházek – zámecké valy a výstava velkoformátových fotografií ve volně přístupném parkánu. Na pávy ani kozy, které chováme na posledním rondelu, se žádná omezení naštěstí nevztahují a potěšit se s nimi mohou návštěvníci při zdravotních procházkách každý den od 10 do 16 hodin, od dubna pak až do 18 hodin,“ dodal Libánek. Je třeba přitom samozřejmě dodržovat bezpečnostní omezení, například udržovat odstup od ostatních lidí. Není možné použít veřejné toalety, ty na velkém nádvoří jsou uzavřené.

„Současná situace je mimořádná a všechny kulturní instituce jsou zavřeny. To ale nesmí znamenat, že kultura a památky mají usnout jako Šípková Růženka. Člověk je přirozeně závislý nejen na fyzické potravě, ale i dalších duchovních a vztahových hodnotách. Proto vítám, že nám nově vznikají netradiční formy prezentace kulturních institucí. Dobrým příkladem je i naše Východočeské muzeum,“ komentoval plány muzea 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Aktuální informace najdou návštěvníci na webu www.vcm.cz a sociálních sítích: www.facebook.com/zamekpardubice

www.instagram.com/zamek_pardubice

twitter.com/VPardubice


Nemocnice Pardubického kraje ruší přítomnost doprovodu u porodu

Nemocnice Pardubického kraje od 19. 3. 2020 ruší možnost přítomnosti další osoby (doprovodu rodičky) u porodu. Toto opatření je přijato v návaznosti na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 18. 3. 2020, v němž se výslovně zakazuje přítomnost otců u porodu. Bylo vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě.

Zákaz přítomnosti doprovodu (otců) u porodu se týká všech čtyř porodnic Nemocnice Pardubického kraje, tzn. porodnice v Pardubické, v Chrudimské, v Orlickoústecké a ve Svitavské nemocnici. Otec či jiná osoba rodičku pouze předá do péče zdravotnického personálu a poté opustí budovu porodnice.ODKAZ NA AKTUALITY PARDUBICKÉHO KRAJEVáš tým Rodinných pasů a Pardubického kraje