Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyPOKUD MÁTE RÁDI KONĚ, MUSÍTE ROZHODNĚ O DRUHÉM ŘIJNOVÉM VÍKENDU DO PARDUBIC


129. Velká pardubická se poběží v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 13. října 2019. Přímo na pardubickém závodišti ji bude sledovat na třicet tisíc lidí, další miliony diváků obvykle výkony koní sledují u televizních obrazovek. Přímý přenos sice nabízí krásný pohled na legendární dostih, úžasnou atmosféru přímo na závodišti ale zprostředkovat nedokáže. Tak neseďte doma a přijeďte do Pardubic!

velka pardubickaDvacet jedna koní pojede na již 129. ročníku Velké pardubické. Ta se bude konat v neděli 13. října 2019. Loňskou výhru bude obhajovat hnědák Tzigane Du Berlais ze stáje Jiřího Charváta. Podle majitele se jedná o vynikajícího dostihového koně, ale také je hodně svéhlavý, nechce se mu moc běhat a musí mít do závodění chuť. Jeho jméno v překladu znamená "Cikán o berlích" - toto pojmenování si hnědák vysloužil právě, protože není moc pracovitý. Pojede s ním zkušený žokej Jan Faltejsek.

Na startu se dále objeví Theophilos s žokejem Josefem Bartošem, z Velké Británie dorazí kůň Rathlin Rose a ze Slovenska Vandual. Dále pojedou koně z českých stáj, například Ribelino, Dulcar de Sivola, Player, Stretton, Mazhilis, Templář, Zarif nebo Vandual.

Dostih s dlouhou tradicí

velká pardubickáLegendární dostih je nejen v Pardubicích považován za rodinné zlato, o kterém se mluví i v zahraničí. Zároveň je také součástí mezinárodního seriálu Crystal Cup. Dříve se uvádělo, že Velká pardubická je nejtěžším překážkovým dostihem kontinentu. Z určitého pohledu tomu tak asi bude, v každém případě se jedná o dostih s dlouhou tradicí.Poprvé se běžela v roce 1874.

Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny. Hlavní dráha má dokola 2 200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6 900 metrů.

velkí pardubickáKoně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. V kursu je ještě několik dalších obtížných překážek, které často rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Takovými jsou Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice. Naposledy doznaly největší změnu vodní příkopy, kde byly na původním přírodním vodním toku postaveny betonové vany. Bezpečnost se zvýšila, ale utrpěla tím obtížnost dostihu. Velký vodní příkop dříve mnohokrát rozhodoval o vítězi, dnes je tato překážka snadno překonatelná a dá se i proběhnout. Také Velký Taxisův příkop byl upraven, když byl částečně zasypán příkop, ale jeho základní parametry se nezměnily. Případní nešťastníci alespoň nepadají tak hluboko.

Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991.


V NASAVRKÁCH SE CHYSTÁ OBLÍBENÉ KAŠTANOBRANÍ

V sobotu 19. října 2019 se v nasavrcké Kaštance uskuteční další ročník Kaštanobraní. Slavnostní zahájení proběhne ve 13:00 hodin, jarmark nabídne různé dobroty včetně těch z kaštanů, zatančí národopisný soubor Kohoutek, zazpívá a na kytaru zahraje Marek Lejhanec a program bude i pro děti.
kaštan jedlýV sobotu 19. října 2019 oslaví v Nasavrkách letošní úrodu jedlých kaštanů na již tradičním Kaštanobraní. Jarmark s především regionálními produkty a dobrotami bude otevřen od 12:00 do 17:00 hodin, kulturní program je připraven od 13:00 do 16:00 hodin.

Na jarmarku regionální výrobků budou připraveny různé dobroty a výrobky a mezi nimi i ty z kaštanů - například tradiční pečené kaštany, kaštanová nádivka, pralinky s kaštanovou nádivkou či kaštanová zmrzlina. Kaštany si můžete i nasbírat nebo koupit. Pro dospělé bude jistě zajímavá přednáška o Kaštance a jedlých kaštanech.

kaštan jedlý pečenýOjedinělou státní přírodní památkou je sad jedlých kaštanů zvaný "Kaštanka" o rozloze téměř 2 ha. Nachází se uprostřed městečka, které má strom kaštanovníku jedlého ve svém znaku. Sad nechal vysázet majitel nasavrckého panství Jan Adam Auersperg roku 1774, který nechal kaštanovníky přivézt z Itálie. Kaštanku snadno najdete, vydáte-li se z náměstí po modré turistické značce směrem do Pekla (trampské osady).


PAMÁTNÍK LEŽÁKY ZVE 28. ŘIJNA NA BEZPLATNOU PROHLÍDKU


Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. U příležitosti státního svátku Dne vzniku Československa 28. 10. 2019 bude vstup do památníku Ležáky zdarma.
LežákyLežáky ležící mezi obcemi Miřetice a Dřeveš na Chrudimsku, byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Celá vesnice se rozprostírala v údolí mezi několika kopci. Centrum obce tvořilo 9 stavení. Nejstarší a zároveň největší stavbou byl ležácký mlýn vystavěný v 17. století. Dne 24.6.1942 byla vesnice úskočně a bez jakéhokoli varování vypálena nacisty.

Důvod vypálení bylo ukrývání funkční vysílačky Libuše, která sloužila k dorozumívání mezi parašutisty, kteří provedli atentát na říšského protektora R. Heydricha. Telegrafista Potůček se usadil u mlynáře Švandy v ležáckém mlýně. Gestapo však na to přišlo a rozhodlo se obec pro výstrahu zlikvidovat a navždy ji vymazat z mapy. Všichni obyvatelé proto byli zavražděni, pouze dvě malé holčičky přežily a byly poslány do Německa na převýchovu.

Ležáky byly vyhlazeny, šéf gestapa si nedaleko postavil chatu
LežákyDospělí obyvatelé byli podle stanného práva zastřeleni, ležácké děti byly převezeny do Lodže a později do Chelmna, kde byly v létě 1942 zplynovány společně s dětmi z Lidic. Všechny cenné věci z chalup gestapo uloupilo a posléze byla celá osada zapálena. Na místě osady zůstalo jen údolí plné dýmu. Nacistické zlobě neušel ani rybník - koryto tekoucí kolem mlýna bylo odsunuto. Krutou ironií osudu je, že si šéf pardubického gestapa Clages v těsném sousedství Ležáků postavil svůj víkendový domek. Těla všech zastřelených byla odvezena do krematoria a spálena. I jejich popel byl zabaven gestapem a nakonec vysypán do Labe.

LežákyDnes osadu v údolí říčky Ležák připomíná upravené prostranství s muzeem, restaurací, památníkem a takzvanými hrobodomy, což jsou obnovené půdorysy ležáckých domů se žulovými deskami a jmény rodin, které v nich v době masakru žily. Upravené území ležáckého památníku a okolní příroda nabízí návštěvníkům možnost procházky i dostatek prostoru k zamyšlení.

U příležitosti státního svátku Dne vzniku Československa 28. 10. 2019 bude vstup do památníku Ležáky a také Lidice zcela zdarma, a to od 9:00 do 17:00 hodin.