Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyNA HRADĚ SVOJANOVĚ SI PROHLÉDNETE KORUNOVAČNÍ KLENOTY


Od 7. září 2019 jsou na hradě Svojanov k vidění české korunovační klenoty, symboly vlády a moci českých králů. Unikátní výstava bude v nově zrekonstruovaných výstavních sálech svojanovského předhradí přístupná všem zájemcům do 3. listopadu 2019.
Korunovační klenoty SvojanovNa závěr letní sezony si hrad Svojanov přichystal pomyslnou třešničku na dortu. Od soboty 7. září 2019 jsou na hradě k vidění české korunovační klenoty, symboly vlády a moci českých králů. Výstava „České korunovační klenoty na dosah“ je navíc doplněná zajímavostmi z mnohasetleté historie českého pokladu. Projekt připomíná také našeho nejvýznamnějšího panovníka Karla IV. Období středověku doplňují kopie zbraní, repliky oděvů a obuvi, mince, miniatury a 3D modely.

Hrad SvojanovUnikátní výstava je v nově zrekonstruovaných výstavních sálech svojanovského předhradí k vidění do 3. listopadu 2019. Pro větší skupiny zájemců o prohlídku klenotů doporučuje správa hradu předem se objednat. Školy, školky, domovy seniorů, ale samozřejmě i další organizace a skupiny získají bližší informace o výstavě šperkařských skvostů na tel. č. 605 972 588 nebo na e-mailu letohradekbrno@seznam.cz, kde si mohou prohlídku také objednat.

Hrad má v září brány dokořán od pondělí do neděle, vždy od 9 do 17 hodin, vstupné stojí 120 korun.PARNÍ STROJE I HISTORICKÉ AUTOMOBILY OPĚT ZAPLNÍ TOVÁRNU V ŽAMBERKU


Muzeum starých strojů v Žamberku otevře již podesáté své brány veřejnosti. V sobotu 14. 9. se bývalý rozlehlý areál textilní továrny Vonwiller a spol., kde muzeum sídlí, tradičně připojí ke Dnům evropského kulturního dědictví. A předvede mnoho svých exponátů v provozu!
Muzeum starých strojů v Žamberku je aktivitou milovníků staré techniky a jeho expozice jsou neustále budovány a vylepšovány. I to je důvodem, proč je zdejší muzeum otevřeno jen příležitostně, třeba jako během Dnů evropského kulturního dědictví, které si kladou za cíl zpřístupnit veřejnosti co nejvíce památek včetně těch běžně nedostupných.

Už od roku 2012, kdy Martin Holota společně s kolegy otevřel továrnu v Žamberku pro veřejnost poprvé, mohou návštěvníci exponáty nejen obdivovat v expozicích, ale i je vidět v provozu a dokonce se v nich i projet.

Podzimní tematická výstava v sobotu 14. 9. 2019 v areálu muzea bude tantokrát zaměřena na parní automobil a motocykl První Rokycanské parostrojní. Parní automobily, hasičské stříkačky a půlkilometrová úzkorozchodná trať obsluhovaná parní lokomotivou, lokomotivní depo i točna: to budou hlavní lákadla Dne otevřených dveří.

Přijít sem bude možné od 10 do 17 hodin, pro děti i dospělé bude připraven i doprovodný program. Vše je za dobrovolné vstupné.

SPOLEČNÝ VÍKEND KRALICKÝCH PEVNOSTNÍCH MUZEÍ PŘIPOMENE KAPITULACI ČESKOSLOVENSKÉ BRANNÉ MOCI

Víkend se státním svátkem 28. a 29. září 2019 připomeneme kapitulaci československé branné moci, k níž došlo v září 1938. Tvrz Hůrka pořádá jako připomínku 81. výročí mobilizace 28. září další ročník turistického pochodu „Po Betonové hranici“ a Vojenské muzeu Králíky pořádá v sobotu jízdy vojenskou technikou. Na tvrzi Bouda v neděli 29. 9. proběhne nadstandardní prohlídka, o délce 6 hodin.
Vojenské muzeum KrálíkyPrávě před 81 lety republika Československá mobilizovala svoji brannou moc. Do zbraně bylo povoláno 1 250 000 mužů! Šlo o největší vojenské vystoupení v dějinách naší země.. Pod vedením armádního generála Ludvíka Krejčího bylo k obraně Československa připraveno 10.000 pevnostních objektů, 350 tanků, 5.000 děl a minometů, 950 letadel, téměř 50.000 kulometů, více než milion pušek a obrovské množství dalších zbraní, munice a materiálu. Muži odcházeli ke svým útvarům s vírou ve věc spravedlivou, připraveni bránit svoji vlast a rodiny...

Muzea v Králické pevnostní oblasti si tento víkend 28. a 29. 9. 2019 připomenou pohnuté události v roce 1938 speciálními prohlídkovými akcemi a turistickým pochodem po Betonové hranici. Provozovatelé otevřou muzea i mimo běžné zvyklosti, prodlouží obvyklou otevírací dobu a připravují pro návštěvníky řadu atrakcí. Je možné shlédnout průvodce v dobových uniformách s dobovou výzbrojí, různé výstavy, speciální prohlídkové trasy.

Na co konkrétně se můžete o víkendu těšit
Tvru HůrkaNa tvrzi Hůrka bude v sobotu 28. 9. probíhat Pochod po čs. opevnění pro registrované účastníky (pochod-opevneni.cz), pro běžné návštěvníky budou rozšířeny prohlídkové okruhy a zvýšen bude také počet vstupů do tvrze. Rozšířený provoz bude na tvrzi Hůrka i v neděli 29. 9. 2019.

Ve Vojenském muzeu Králíky se připravuje na sobotu 28. 9. 2019 jízdy vojenskou technikou na terénním polygonu muzea.

Na tvrzi Bouda 29. 9. v 10:15 startuje u vchodového srubu Nadstandardní (6 hodin) prohlídkový okruh.