Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyMLADĚJOVSKÁ PRŮMYSLOVÁ DRÁHA NADCHNE MILOVNÍKY VLAKŮ, DOBROVOLNÍCI ZPROVOZNILI DALŠÍ PARNÍ LOKOMOTIVU

Unikátní technická památka v Mladějově na Moravě vás zve k návštěvě a ke svezení po úzkorozchodné železnici s rozchodem pouhých 600 mm umístěné v půvabné krajině. Na první jízdy sezóny můžete vyrazit v sobotu 4. května 2019, kdy se bude zahajovat nová sezóna. Zlatým hřebem dne bude nově zrekonstruovaná parní lokomotiva BS 80 z roku 1951.

Po letech úsilí se dobrovolníkům ze spolku Mladějovská průmyslová dráha podařilo zrenovovat a zprovoznit další parní lokomotivu. Stroj typu BS 80 z roku 1951 od známého výrobce ČKD je nejmladší parní lokomotivou v Mladějově na Moravě, mimo ní se spolek stará ještě o dvě polotendrové lokomotivy z let 1921 a 1929. Slavnostní představení opravené lokomotivy BS 80 proběhne v Mladějově na Moravě 4. května u příležitosti zahájení turistické sezóny 2019.

Lokomotiva typu BS 80 sloužila na mladějovské dráze už od roku 1964 při dopravě nákladních vlaků s lupkem a šamotem, později ale změnila své působiště. Letos opravená lokomotiva je jiným exemplářem téhož typu a namísto lupku bude po malebné úzkokolejce pod Hřebečským hřbetem vozit turistické osobní vlaky.

V sobotu se bude zahajovat nová sezóna

V sobotu 4. května bude lokomotiva BS 80 v provozu pro veřejnost i se svou starší parní kolegyní Krauss Linz č. 1, a to podle zvláštního jízdního řádu. Pravidelný turistický provoz úzkokolejky potom bude pokračovat ve vyhlášených termínech od května až do konce září, v období letních prázdnin pak každou sobotu. I v letošní sezóně mají návštěvníci mladějovské úzkokolejky možnost zarezervovat si jízdenky na výletní vlaky on-line.

Jedenáctikilometrová mladějovská drážka o rozchodu pouhých 600 mm byla vybudována na Českomoravském pomezí na sklonku první světové války pro dopravu tehdy strategických surovin – lupku a šamotu. Svému účelu sloužila až do roku 1991, kdy byly doly na Hřebči i šamotka v Mladějově na Moravě kvůli nerentabilitě uzavřeny. Až do konce provozu byly na úzkokolejce využívány původní parní lokomotivy polotendrové konstrukce, které se nikdy nepodařilo nahradit modernějšími motorovými, díky čemuž se dochovaly dodnes. Také díky tomu nepotkal mladějovskou úzkokolejku osud ostatních průmyslových drážek, ale jako unikátní technická památka se za úsilí mnoha dobrovolníků stala vyhledávaným turistickým cílem.


NA KUNĚTICKÉ HOŘE VSTOUPÍTE DO POHÁDKY

Máte rádi pohádky? Pokud ano, tak si rozhodně nenechte ujít návštěvu Kunětické hory, kde se od pátku 24. do soboty 25. května 2019 bude hrát večerní představení pohádky Kráska a zvíře.
Kráska a Zvíře na KuňcePodle staré francouzské pohádky vytvořil básník František Hrubín poetický text, který se stal součástí české klasické dramatické tvorby. Proslulé, téměř hororové téma je dobře známé i ze slavných filmových zpracování - a teď si ho můžete vychutnat pod širým nebem v jedinečných kulisách majestátní hradní stavby. Představení se na Kuňce bude hrát po dva večery, a to od pátku 24. do soboty 25. května 2019, vždy ve 20:30 – 23:30 hodin. Vstupné stojí 350 Kč a 390 Kč (cena podle sektorů).

Kráska a ZvířePohádka Kráska a Zvíře vypráví temný příběh o tom, jako zchudlý Kupec utrhne růži v tajemné zahradě, která patří Zvířeti. A Zvíře si to nenechá líbit, dokonce vyhrožuje Kupci smrtí. Kdyby se však jedna z jeho dcer obětovala, zachránila by tatínkovi život. Kupcovy dcery Málinka a Gábinka jsou marnivé a závistivé, na otci jim nezáleží, jediná Kráska ho opravdu miluje, a proto bez váhání odjede do zahrady, kde se potkává se Zvířetem, netvorem s lidským hlasem. Zvíře se do Krásky zamiluje a láska v něm probouzí člověka. Postupně na sebe bere lidskou podobu, zároveň však cítí osamění a blížící se konec. A v Krásce také roste neznámý krásný cit, který sílí…