Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasyZA ZÁBAVOU I POZNÁNÍM SE VYPRAVTE DO MORAVSKÉ TŘEBOVÉ


V sobotu 23. března 2019 se pro návštěvníky zámku v Moravské Třebové otevírají brány letošní turistické sezóny. Novinkou pro letošní rok bude mimo stálých expozic výstava exponátů ze stavebnice Lego. Od května nabídku zámku oživí výstava více než sta exponátů dětských i loutkových historických kočárků z let 1880 – 1980.

Srdcem města je náměstí s morovým sloupem a renesanční radnicí, kousek od něj pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a především nádherný renesanční zámek s arkádami. Několik prohlídkových okruhů vám představí dějiny Moravské Třebové, měšťanský i venkovský život, můžete ale nahlédnout také do středověké mučírny anebo do alchymistické laboratoře mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře pána moravskotřebovského zámku Vladislava Velena ze Žerotína.

Během sobotního slavnostního otevření zámecké sezóny uvidíte na nádvoří zámku od 14.00 do 18.00 hodin řemeslné stánky a pro labužníky jsou připraveny středověké dobové speciality. Během doprovodného programu mistr kat předvede praktiky tortury a návštěvníkům umožní, aby si sami na sobě vyzkoušeli techniky práva útrpného. Do dálného orientu diváky zavede mistr fakír, který si před zraky přítomných lehne na hřebové lůžko. Po celý den bude na nádvoří zámku znít středověká a renesanční hudba a bujaré tanečnice zatančí tance ze zámku i podzámčí.

Od soboty 23. března 2019 se příznivci pestrobarevných kostiček mohou těšit také na výstavu exponátů ze stavebnice Lego, která bude v prostorách zámku pod názvem „Svět kostiček“ připravena až do 19. května 2019.


NÁRODNÍ HŘEBČÍN V KLADRUBECH NAD LABEM ZAHAJUJE HLAVNÍ NÁVŠTĚVNICKOU SEZÓNUNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zahajuje v sobotu 30. března hlavní návštěvnickou sezónu 2019 otevřením stájí, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. Letošní rok se bude upínat zejména k oslavám výročí 440 let od povýšení na císařský dvorní hřebčín.
KladrubáciV Kladrubech nad Labem se můžete těšit na komentovanou prohlídku stájí, kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout i letošní hříbata. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. I ve Slatiňanech se můžete vydat na prohlídku hřebčína, která vás zavede jak do stájí s vraníky, tak i do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů.

Hlavní návštěvnická sezóna trvá v Kladrubech i Slatiňanšch od 30. 3. do 31. 10. 2019. Ve všední dny začínají prohlídky v Kladrubech nad Labem v 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin a ve Slatiňanech v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. O víkendu startují v Kladrubech nad Labem prohlídky v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin a ve Slatiňanech v 11:00, 13:00, 14:30 a 16:00 hodin. Vstupné do stájí v Kladrubech je za 120 Kč a ve Slatiňanech stojí 90 Kč.

Co přinese letošní sezóna
Koně SlatiňanyNárodní hřebčín i pro letošní rok připravil celou řadu tematických akcí. Mezi tři hlavní vrcholy sezóny tak patří Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, Den starokladrubského koně a Kladruby naruby – zábavné rodinné odpoledne. K nim se připojí speciální akce jako Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Muzejní noc či Hubertova jízda pro veřejnost. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny prázdninové pohádkové prohlídky, které se budou konat každé úterý v měsíci červenci a srpnu.

Pozornost bude v letošním roce soustředěna na další vývoj týkající se nominace Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.