Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasySKIAREÁL ČENKOVICE NA BUKOVÉ HOŘE OTEVÍRÁ NOVÝ SNOWPARK


Skiresort Buková hora má skvělou zprávou pro všechny, kdo milují na svých prknech létat vzduchem či pilovat triky na překážkách. V sobotu 19. ledna 2019 totiž poprvé otevírá po několika letech nově zrekonstruovaný snowpark.
Snowboard BukovkaVe Skiresortu Buková hora v Orlických horách, na straně Čenkovic po letech opět ožije legendární snowpark, čímž v resortu vzniká nová samostatná zóna pro tento druh zábavy s veškerým zázemím a vlastními pravidly. Vylepšením prošel i systém privátních lyžařských výuk s instruktory, což přinese především efektivnější odbavení zákazníka.

Gravity Snowpark Bukovka se úplně poprvé otevře v sobotu 19. ledna 2019. Sněhu je dost, díky přírodě i technickému zasněžování, takže podmínky jsou opravdu skvělé. V sobotu bude zahájen provoz, který symbolicky na "Bukovce" oslaví v neděli 20. 1. 2019 Světovým dnem snowboardingu. Snowpark bude mít svá vlastní vyznačená pravidla i svou položku v ceníku. Tak zvanou "šlapačku" za 430 Kč. V její ceně bude zahrnut přejezd ze strany Červené Vody do Čenkovic a zpět. Snowpark bude mít dva vjezdy/vstupy - od sjezdovky Svitavské i od sjezdovky Třebovské. Jako další bude pro jízdu v parku sloužit vlek Svitavy, kde je zřízen speciální výstup do jeho horní části a pojede v režimu běžného ceníku. Slavnostní otevření snowparku proběhne 2. 2. 2019. Chystá se parádní program, celodenní focení a natáčet přijede Freeride TV.

Ski Červená VodaPro lyžování se na Bukové hoře nachází dva rozsáhlé lyžařské skiareály. Jeden na straně Čenkovic a druhý od Červené Vody. Milovníky zimních sportů zde čeká 7 sjezdovek s dvousedačkovou lanovkou, které jsou každodenně upravované s umělým zasněžováním a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro vyspělé lyžaře. V Červené vodě naleznete nejdelší sjezdovku Orlických hor 2290 m. Také běžkaři si zde přijdou na své. Udržováno je několik desítek kilometrů běžeckých tras.


VESELÝ KOPEC U HLINSKA OVLÁDNE MASOPUSTNÍ VESELÍ

Již tuto sobotu 1. února 2020 se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku – Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Letošní návštěvnická sezóna na Veselém Kopci začíná pak až 25. dubna. Do té doby je kromě 1. února muzeum v přírodě na Veselém Kopci zavřeno!
Užijte si masopust na Veselém KopciMasopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé Vortové u Hlinska. V 10:00 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13:00 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musíte připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15:00 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Masopust HlineckoNávštěvníci samozřejmě budou moci po celý den nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15:30 hodin, budete mít možnost nákupu upomínkových předmětů, tiskovin a drátované keramiky. Ve stylové Hospodě Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka.

Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli. Vzhledem ke své výjimečnosti byly v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Zájemci mohou navštívit i stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznou v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopece). Dozvědí se zde mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji, který se dosud koná v několika vesnicích na Hlinecku.