Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasy


Připravme se na zápis dětí do Mateřských škol

Během dubna je nejvyšší čas na dořešení zápis dětí do Mateřských škol. Od letošního roku jsou zápisy do povinného roku předškolní docházky stanoveny na první polovinu května.

Rodinné pasy si pro Vás připravili několik tipů a užitečných rad, na co nezapomenout, abyste to zvládli bez zbytečných starostí a nervů.

Od září 2017 je zaváděno přednostní přijímání čtyřletých dětí pocházejících ze spádového obvodu dané mateřské školy (týká se pouze obecních mateřských škol). Mateřská škola bude muset přijmout všechny děti starší čtyř let ze své spádové oblasti do naplnění kapacity (v případě nedostatečných kapacit budou mít přednost děti pětileté přijímané k povinnému předškolnímu vzdělávání).

Více přihlášek? Můžete si uškodit!
Někteří rodiče si sami komplikují situaci tím, že podávají více přihlášek. Z internetových diskuzí vyplývá, že se rodiče pokusí obvykle o 2-3 přihlášky na různé mateřské školky v okolí v domnění, že tím získají větší šance. Na většinu přihlášek je ovšem nutné uvést, kterou školku preferujete. Vzhledem k převisu zájemců pak obvykle vaši žádost nepreferovaná školka rovnou zamítne.

Co potřebujete k zápisu?

Potřebujete obvykle pouze občanský průkaz, rodný list dítěte, někdy i dítě samotné. K přihlášce budete v některých zařízeních vyplňovat také rovnou evidenční kartu dítěte. Součástí přihlášky bývá i potvrzení od lékaře, že je dítě schopné nastoupit do předškolního zařízení.

O konkrétních požadavcích k zápisu a během zápisu se informujte v konkrétní školce.


Přestože jde každému o umístění dítěte v jakékoli MŠ, není k zahození navštívit dny otevřených dveří, nebo se alespoň setkat s ředitelkou školky a poptat se, jak to u nich funguje, jak chodí děti ven, jestli se setkávají i různá oddělení, jaké mají děti kroužky a akce ve školce, jak spí, co obědvají a svačí, jak se řeší různé kritické situace apod.

Co by mělo dítě při nástupu do školky umět

• dítě by mělo mít nastavený spací a stravovací režim. Zjednoduší mu to ranní vstávání, přizpůsobí se době svačiny a oběda, či spánku po obědě
• dodržovat zásady hygieny
• jíst samostatně příborem nebo lžící a pít z hrnečku
• nepomočovat se do plen
• alespoň částečně se umět obléknout, menším dětem paní učitelky vždy pomůžou
• umět si říct, že potřebuje na toaletu
• umět se vysmrkat
• požádat o pomoc a poděkovat
• pozdravit a rozloučit se
• umět poznávat a pojmenovat věci, aktivity

Cíle mateřské školy
Většina rodičů je nervózní, když jejich ratolest neumí odrecitovat básničku nebo namalovat jednoduchý tvar, jako to dokáže třeba sousedovo stejně staré dítě. Ale rozdíly ve schopnostech mezi takto malými dětmi (kolem třetího roku) jsou naprosto normální a není třeba propadat panice, když naše dítě umí méně než jiné.

V mateřských školách se děti tyto umělecké, ale i jiné dovednosti většinou rychle naučí. Duševní vývoj a rozhled dítěte se již po několikaměsíčním pobytu ve školce velmi urychlí. Školky neplní pouze tu viditelnou funkci pohlídat dítě, když jsou jeho rodiče v práci, ale v první řadě mají za úkol děti vychovávat a učit je všemu, co by v tomto věku měly znát a umět.

Každá školka má jiné přednosti a jiný seznam aktivit, avšak společným cílem mateřských škol je uvést děti do reálného života, rozvíjet osobnost každého z nich, umět ho naučit spolupracovat, zařadit se do kolektivu a umět se v něm pohybovat.
Dětem velmi pomůže vstřícná, spravedlivá výchova rodičů. Nezapomínejte, že komunikace je pro dítě to nejdůležitější. Povídejte si s nimi, vyprávějte jim, nechte vyprávět děti a samozřejmě čtěte jim.

Byť je pro vás těžké po letech strávených doma dát své děti do školky, navíc když některé pláčou a nechtějí se od maminek odloučit, věřte, že po pár dnech si většina dětí ve školce zvykne, najdou si kamaráda a rády s vámi budou sdílet aktivity, které ve školce společně dělali.

Královéhradecký kraj, projekt Rodinné pasy je financován Královéhradeckým krajem

Rodinné pasy, P.O.BOX 5, 50001 Hradec Králové, tel.: +420 543 211 254 a +420 543 332 034

hradec@rodinnepasy.cz

www.rodinnepasy.cz