Čendovinky - Moje milé rodinky, přečtěte si novinky:

Rodinné pasy


Milí přátelé,

rád bych vám touto cestou poděkoval, že jste věnovali trochu svého času a zúčastnili se našeho dotazníku k výběru poskytovatelů slev projektu Rodinné pasy. V letošním roce totiž počítáme s rozšířením poskytovatelské sítě a právě výsledky dotazníku nám pomáhají určit zaměření nových poskytovatelů, jež preferujete. Těší mě, že máte zájem se podílet na spoluvytváření aktivit pro rodiny s dětmi.

Děkuji Vám, protože i Vy tvoříte naše město, město Kroměříž.


PhDr. Pavel Motyčka, Ph.D.
místostarosta města Kroměříž a patron projektu Rodinné pasy.......................................................................................................................

Měsíc březen - měsíc čtenářů...

Březen je měsícem čtenářů a Mezinárodního dne žen. Jelikož jsou nám blízká obě tato témata, rozhodli jsme se jim v tomto měsíci věnovat. Ale tou absolutně největší bombou, kterou jsme si pro vás, a především vaše děti nachystali je: ČTENÁŘSKÁ SOUTĚŽ S RODINNÝMI PASY! Která potrvá téměř celý rok, odměněni budou všichni zúčastnění a ti nejpilnější získají krásné ceny od našich partnerů.

Březen se stal měsícem knihy již dávno, snahou byla podpora vzdělanosti a celkové rozšiřování knih. V 90. letech to vypadalo, že s koncem státem podporovaného měsíce knihy bude konec knih v Čechách. Ale po mírném úpadku se Češi stále drží na špičce evropských čtenářů a domácí knihovny máme druhé nejobsáhlejší. Jistě tomu napomáhá i rozvoj e-knih.

Proč je čtení důležité?

- Rozvijí slovní zásobu.
- Porozumění psanému textu usnadňuje nejen učení.
- Čtení dětem je vhodným rituálem, který upevňuje vztah rodiče a dítěte.
- Podporuje komunikaci mezi rodiči a dětmi.
- Čtení, tak pro děti není obtížnou námahou, ale zábavou.

Na co nezapomínat?

- Čtení by nemělo být nutností, ale zábavou. Pokud si s tím nevíte rady, poraďte se ve vaší knihovně. Vhodně zvolenou knihou můžete dítě více zaujmout.
- Mnoho knihoven pořádá zajímavé čtení pro děti, ale i mezigenerační setkávání u knihy. Tak se podívejte na nabídku aktivit té vaší a vyrazte. Příjemné prostředí knihovny, milý personál a ostatní děti s knihami mohou oslovit i vaše děti.
- Neřešte co, by mělo vaše dítě číst, vybírejte knihy a žánry, dle jeho zálib a zájmů.
- Během života a dospívání obecně se zájem o knihy mění. To, že vaše dítě v pubertě o knihy nestojí, neznamená, že za pár let z něj nebude vášnivý čtenář.

Pokud nevíte, po které knize sáhnout, využijte služeb vaší knihovny. Ta se nachází i v těch nejzapadlejších obcích. Nebo se podívejte na přehled zlatých titulů projektu Celé Česko čte dětem, které vám mohou být inspirací, kterou knihou začít.

Čtenářská soutěž s Rodinnými pasy

Čtení nejen u dětí, ale i u dospělých, je příjemným způsobem osobního rozvoje a příležitostí k aktivní relaxaci. Rozvijí nejen fantazii a slovní zásobu, ale může se stát i podmětem k hovoru. Právě proto jsme se rozhodli nejen v březnu podpořit čtení v rodinách.
Připravili jsem pro vás Čtenářskou soutěž s Rodinnými pasy, ve které budou vaše děti odměněny za přečtené knihy a po celou dobu soutěže se budete moci těšit i na malé čtenářské mini soutěže.

Prvním dárečkem jsou čtenářské soutěžní listy spolu s titulní stranou, kterou může vaše dítě využívat, třeba jako čtenářský deník do školy anebo jen jako své osobní čtenářské záznamy. Titulní stranu si může vybrat každý dle svého vkusu.

Tak se nebojte, otevřete knihu a vrhněte se do víru zábavy a dobrodružství, která tam na vás a vaše děti čeká. Vždyť čtení je zábava!

Pravidla čtenářské soutěže s Rodinnými pasy:

Komu je soutěž určena? Rodinám zaregistrovaným do projektu Rodinné pasy a jejich dětem ve věku od 6 do 16 let, včetně. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích: mladší děti: 6-8, 9-11 let a starší děti: 12-14, 15-16 let.

Kdy bude soutěž probíhat? Soutěž probíhá od 1. března do 19. listopadu 2017.

Jak soutěžit? Na webových stránkách rodinnepasy.cz jsou k dispozici soutěžní čtenářské listy, které poslouží jako záznamy o přečtených knihách. Mladší děti musejí odevzdat nejméně čtyři záznamy o přečtených knihách. Starší děti musejí odevzdat nejméně šest záznamů o přečtených knihách. Čtenářský list musí být kompletně vyplněn. U mladší věkové kategorie je přípustná pomoc rodičů.

Vyfocené nebo naskenované čtenářské deníky, spolu se souhlasem budou zaslány na e-mail soutez@rodinnepasy.cz a to do 19.11.2017 včetně.
Odměněn bude každý účastník soutěže, ti nejpilnější a nejšikovnější čtenáři budou odměněni krásnými cenami, od našich sponzorů.

Sledujte nás na Facebooku Rodinné pasy, kde se dozvíte ty nejaktuálnější informace. A můžete se těšit i na malé čtenářské mini soutěže!


město Kroměříž

Rodinné pasy

kromeriz@rodinnepasy.cz

www.rodinnepasy.cz