INFOLINKA 543 211 254

VÝCHODOČESKÉ MUZEUM V PARDUBICÍCH

01.09.2016 - 30.09.2016 - Vážení návštěvníci,
tento i příští týden zveme do muzea na koncerty, zajímavé programy, krátkodobé výstavy i stálé expozice. V příloze najdete celkový program Východočeského muzea na měsíc září 2016.

DUO VESPRAL
7. 9. od 18 h, Kaple Tří králů, vstupné 100 Kč, vstupenky možno zakoupit v zámecké pokladně
Repertoir smyčcového dua Zdeňky a Petra Vránových (členka Komorní filharmonie Pardubice a houslový pedagog Konzervatoře v Olomouci) je založeno - stejně jako španělské víno Vespral - na kontrastech chutí. Na své si přijdou jak milovníci baroka a klasicismu, tak i posluchači hudby 20. století a jazzu. Navíc si můžete na koncertech vyslechnout i vlastní autorské skladby a neobvyklé aranže.

STMÍVÁNÍ S NETOPÝRY
8. 9. od 20 h, sraz účastníků je u vchodu do zámku
Veřejnost se seznámí s touto zajímavou a pověrami opředenou skupinou živočichů, s jejich způsobem života, rozmnožováním i ohrožením ze strany člověka, a na základě praktických ukázek jejich výzkumu budou účastníci pozorovat proti stmívající se obloze jejich létající siluety. Kdo dosud neví, jak netopýři křičí, bude moci pomocí speciální techniky převést jejich ultrazvuk do pro člověka slyšitelného spektra.
Trasa pochůzky se zoologem V. Lemberkem bude okolo zámku, zámeckou lipovou alejí a podél Labe.

VETERÁN SRAZ
10. 9. 2016 od 12 do 16.30 h, nádvoří pardubického zámku
Přijďte se v sobotu podívat na devátý sraz autoveteránů značek Wartburg, IFA a Barkas. Podrobnosti o programu: www.eisenacher.cz

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V PARDUBICÍCH
11. 9. od 10 do 18 h, vstup zdarma
Nasedněte na kolo či koloběžku nebo se vydejte pěšky objevovat historii blízko vás! Město Pardubice opět po roce otevírá brány svých památek!
Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo pro své návštěvníky následující program:
Volný vstup do expozic a výstav, kromě expozice Pardubice - příběh města. Zpřístupněna bude vyhlídka na zámecké věži a vstup do zámecké kaple.
Od 14 a od 16 hodin prohlídka zaměřená na architekturu a výtvarné umění v zámku s přechodem po můstku na valy (omezená kapacita, nutné rezervovat na tel. 606 241 128 nebo slepickova@vcm.cz).

VELKÁ VÁLKA
13. 9. od 16 h, přednáškový a Kaňkův sál
Doprovodný program k výstavě Velká válka aneb co se do výstavy nevešlo.
Od 16 h možnost prohlídky výstavy a od 17 h promítání fotografií třebosického mlynáře Jaroslava Kopečného nafocených v roce 1916 v Haliči - společné vstupné 50 Kč

Výstavy v muzeu:
VELKÁ VÁLKA
Do 25. 9. 2016, Kaňkův sál, vstupné 40 Kč
Výstava opomíjí takzvané velké dějiny a věnuje se osudům běžných lidí. První světová válka je v našem pojetí historií každého z nás. Na osudu mlynáře Jaroslava Kopečného z Třebosic na Pardubicku se seznámíte s předválečnou idylou, jeho vojenskými osudy, zraněním v boji, léčením i návrat zpět domů.

MAGIE ŽENY MEZI KRÁSOU SKLA
Do 7. 1. 2017, expozice skla
Výstava umístěná v expozici skla je experimentem s vnímáním různých výrazů uměleckých poloh. Rozměrné fotografie Vlastimila Beránka přinášející magii a tajemnou krásu ateliérově stylizovaných portrétů a figurálních kompozic, jejichž námětem je žena.

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ
Do 8. 1. 2017, multifunkční a přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Výstava vzdává hold jediné živé národní kulturní památce v ČR - starokladrubským koním. Představíme historii a současnost chovu kladrubských běloušů a vraníků. Uvidíte historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Fyzicky zdatní dospělí si vyzkouší rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažéru.

OPEN AIR GALERIE PARKÁN
Do 31. 12. 2016, vstup zdarma
V parkánovém příkopu pardubického zámku jsou instalovány velkoplošné fotografie Štěpána Bartoše o vnímání lidí kolem nás s názvem "Noční chodec". Tuto volně přístupnou galerii pod širým nebem, tzv. open air, můžete navštívit od jara až do podzimu.

Nové expozice:
PARDUBICE - PŘÍBĚH MĚSTA
Pod názvem Pardubice - příběh města vás ve Východočeském muzeu čeká cesta od nejstarších dějin až po vznik Československé republiky v roce 1918.
V prvním patře Zámku Pardubice najdete autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z období renesance a doby pánu z Pernštejna uvidíte pozůstatky dřevěného pernštejnského potrubí, měšťanský terakotový portál i model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Věžní hodinový stroj z pardubického zámku a barokní hodiny pardubického hodináře Bielauscheka zastupují období baroka a třicetileté války. Z 19. století ukážeme ruchadlo bratranců Veverkových, kolo Vincence Chomráka nebo měšťanský pokoj. Expozice připomene také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem - arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pány z Pernštejna, stavitele železnic Jana Pernera, prvního českého letce Jana Kašpara a řadu dalších. Vstupné 50 Kč.

PROTI PROUDU ČASU - PARDUBICKO V PRAVĚKU A RANÉM STŘEDOVĚKU
Při vstupu do nové archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu historií. Provede vás od nejstarších dob až po raný středověk v našem regionu.
Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z Třebosic a mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka "Hmatem do pravěku". Vstupné 50 Kč.

Více informací www.vcm.cz

 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku