INFOLINKA 543 211 254

Východočeské muzeum v Pardubicích

04.08.2016 - 21.08.2016 - Vážení návštěvníci,
již zítra začíná na pardubickém zámku řada zábavných a sportovních programů, které se konají v parkánu nebo na nádvoří zámku. Program Východočeského muzea je součástí Olympijského parku Pardubice http://www.olympijskeparky.cz/olympijsky-park-pardubice-2016

DIVADELNÍ FESTIVAL PERNŠTEJN(L)OVE
4. - 7. 8., velké nádvoří, parkán. Vstupné na jedno představení je 100 Kč, permanentka v předprodeji za 400 Kč a na místě za 500 Kč. Děti a mládež do 15 let vstup zdarma.
4. 8. 2016
21.00 h Divadlo Exil (Pardubice) - Racek
5. 8. 2016
18.00 Geisslers Hofcomoedinaten (Praha) - Romeo a Julie (ve)dle Romia a Juliety
21.00 Amadis (Brno) - Bez předsudků
6. 8. 2016
10.00 V parkánu na vás čekají muzikanti, divadelníci, kejklíři. Bude se hrát, soutěžit, tvořit, líbat na líbací lavičce, hodovat. Nebude chybět ani hudební program. Seznamte se také s osobitými českými buskery (pouličními muzikanty), kteří se už i v Česku začínají prosazovat jako umělci, o které je zájem. Pouliční hudba je spontánní věc a v tom je také její kouzlo.
18.00 Divadelní klub Jirásek (Česká Lípa) - Jak se vám líbí? Jak se vám líbí?
21.00 TRIARIUS (Česká Třebová) - Ten druhý
7. 8. 2016
18.00 Rádobydivadlo Klapý (Klapý) - Rozmarné léto
Více na www.pernstejnlove.cz; www.facebook.com/pernstejnlove

SKATEBOARDING NA ZÁMKU PARDUBICE
8. - 11. 8., velké nádvoří, vstup zdarma
Návštěvníkům nabídneme nevídanou podívanou a zároveň si vyzkouší poměrně nové sportovní odvětví. Tajit dech se bude nejen těm, kteří skateboarding na rampě uvidí poprvé na vlastní oči. Kromě exhibice jedné z hvězd českého skateboardingu Marka Čejchana se mohou zájemci těšit na workshopy pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Program pro jednotlivé dny:
10.00 - Zahájení programu a první exhibice (cca 15 minut) - 8. 8. zahájení v 11 h!
11.00 - 12.30 - Workshopy pro veřejnost
13.00 - Exhibice
14.00 - 15.30 - Workshopy pro veřejnost
16.00 - Exhibice
17.00 - 18.30 - Workshop (nekoná se 10. 8.)
19.00 - Závěrečná exhibice

LUKOSTŘELBA
9. - 11. 8. od 9 do 16 h, parkán, vstup zdarma
Program lukostřelby je připraven ve spolupráci s klubem Kentaur - Pardubice. Prezentace nabídne ukázky a zkušební výstřely pro veřejnost.
V úterý 9. 8. od 14 do 16 h budou přítomni nevidomí lukostřelci včetně osoby, která je při střelbě obsluhuje. Veřejnost uvidí ukázku a může vyzkoušet výstřely výbavou pro nevidomé lukostřelce, tj. poslepu.

PA.LE.ŤÁ.CI VS. ČESKÁ REPUBLIKA
12. 8. od 17.30 h, velké nádvoří, vstup zdarma
Hokej na divadle, divadlo v hokeji! Improvizační utkání dvou týmů v divadelních improvizacích na vaše témata v kategoriích, jejichž výběr určuje neústupný rozhodčí. Vy rozhodujete, kdo lépe improvizoval a kterému týmu dáte bod.

PLEASE THE TREES
13. 8. od 19.30 h, velké nádvoří, vstup 50 Kč
Alternativní skupina slibuje světový zvuk a výrazný hlasový projev frontmana kapely Václava Havelky. Kapela Please the Trees získala v roce 2012 cenu Anděl nejlepší alternativní počin roku. Od té doby je stálým hostem na českých, ale i zahraničních festivalech.

FESTIVAL CHUTÍ, VŮNÍ A ŘEMESEL
12. - 14. 8., velké nádvoří, parkán, valy
Bohatý program, kde se kromě ochutnávání tradičních dobrot, bude moci veřejnost také aktivně zapojit! Prostředí zámku nabídne nejen pochutiny a šikovné ruce turistické oblasti Pardubicko, bohatství Železných hor nebo Královehradeckého kraje. Provoněné a tvořivé dny budou doplněny zajímavým programem. Více na www.kcpardubice.cz/Program/1651/festival-chuti-vuni-a-remesel.html

PERNŠTEJNSKÁ FORTUNA
19. - 21. 8. od 18.30 h, velké nádvoří zámku
Tradiční folkový festival, který je tvořen třemi koncertními večery na vnějším zámeckém nádvoří. Více na www.fortunapardubice.cz
19. 8. - Bujabéza, Passage, Michal Horák, Žalman & spol.
20. 8. - Michal Willie Sedláček, Kdoví, Martina Trchová Trio, Marien
21. 8. - Láďa Zítka, Mošny, Slávek Janoušek & Luboš Vondrák, Hana & Petr Ulrychovi & Javory Beat

KONCERT PERNŠTÝN - LUDMILA - SUK
20. 8. ve 14 h a v 15 h, kaple Tří králů, vstup zdarma,
Počet návštěvníku omezen.

Výstavy v muzeu:
VELKÁ VÁLKA
Do 25. 9. 2016, Kaňkův sál, vstupné 40 Kč
Výstava opomíjí takzvané velké dějiny a věnuje se osudům běžných lidí. První světová válka je v našem pojetí historií každého z nás. Na osudu mlynáře Jaroslava Kopečného z Třebosic na Pardubicku se seznámíte s předválečnou idylou, jeho vojenskými osudy, zraněním v boji, léčením i návrat zpět domů.

MAGIE ŽENY MEZI KRÁSOU SKLA
Do 7. 1. 2017, expozice skla
Výstava umístěná v expozici skla je experimentem s vnímáním různých výrazů uměleckých poloh. Rozměrné fotografie Vlastimila Beránka přinášející magii a tajemnou krásu ateliérově stylizovaných portrétů a figurálních kompozic, jejichž námětem je žena.

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ
Do 8. 1. 2017, multifunkční a přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Výstava vzdává hold jediné živé národní kulturní památce v ČR - starokladrubským koním. Představíme historii a současnost chovu kladrubských běloušů a vraníků. Uvidíte historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Fyzicky zdatní dospělí si vyzkouší rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažéru.

OPEN AIR GALERIE PARKÁN
Do 31. 12. 2016, vstup zdarma
V parkánovém příkopu pardubického zámku jsou instalovány velkoplošné fotografie Štěpána Bartoše o vnímání lidí kolem nás s názvem "Noční chodec". Tuto volně přístupnou galerii pod širým nebem, tzv. open air, můžete navštívit od jara až do podzimu.

Nové expozice:
PARDUBICE - PŘÍBĚH MĚSTA
Pod názvem Pardubice - příběh města vás ve Východočeském muzeu čeká cesta od nejstarších dějin až po vznik Československé republiky v roce 1918.
V prvním patře Zámku Pardubice najdete autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z období renesance a doby pánu z Pernštejna uvidíte pozůstatky dřevěného pernštejnského potrubí, měšťanský terakotový portál i model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Věžní hodinový stroj z pardubického zámku a barokní hodiny pardubického hodináře Bielauscheka zastupují období baroka a třicetileté války. Z 19. století ukážeme ruchadlo bratranců Veverkových, kolo Vincence Chomráka nebo měšťanský pokoj. Expozice připomene také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem - arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pány z Pernštejna, stavitele železnic Jana Pernera, prvního českého letce Jana Kašpara a řadu dalších. Vstupné 50 Kč.

PROTI PROUDU ČASU - PARDUBICKO V PRAVĚKU A RANÉM STŘEDOVĚKU
Při vstupu do nové archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu historií. Provede vás od nejstarších dob až po raný středověk v našem regionu.
Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z Třebosic a mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka "Hmatem do pravěku". Vstupné 50 Kč.

Více informací www.vcm.cz

 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku