INFOLINKA 543 211 254

Muzeum Vysočiny Jihlava

26.07.2016 - 04.09.2016 - Makrosvěty
26. 7. – 4. 9. 2016


Makrosvěty aneb příroda pod lupou
Kavárna Muzeum nabídne svým návštěvníkům od 26. července výběr z fotografií Jaroslavy Melicharové pod názvem Makrosvěty.
Jaroslava Melicharová se o fotografování začala více zajímat zhruba před 12 lety. Nakonec ji uchvátil miniaturní svět květin a hmyzu, kterého si běžný pozorovatel těžko všimne, a nyní se věnuje převážně tomuto tématu.
Časem začala posílat své fotografie do různých soutěží v časopisech a na internetu a dostavily se první úspěchy. Nyní publikuje na zahraničním fotowebu 500px.com a na stránkách megapixel.cz. Celkový přehled její tvorby včetně cestovatelských reportáží je možno zhlédnout na picasawebu. Před 2 roky si zřídila vlastní webové stránky www. melicharova.com.
V roce 2013 dosáhla svého zatím největšího úspěchu – prvního a zároveň i třetího místa v meziklubové fotografické soutěži Mapový okruh Vysočina. Dalším úspěchem bylo 1. a 2. místo v soutěži Photographia Natura 2015. V loňském roce byla mezi vítězi celorepublikové fotosoutěže Domu zahraniční spolupráce pod Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Z některých soutěží byly autorčiny fotografie vystaveny v Praze na různých prestižních místech.
Je členkou Fotostřediska Havlíčkův Brod.
Na výstavě v Kavárně Muzeum si budete moci prohlédnout různé detaily rostlin, květin, hmyzu, vodních kapek… Mnohdy se jedná o detaily pouhým okem těžko viditelné. Také zde najdete vítězné snímky z Photographia Natura.
Výstava potrvá do 4. září.


Paličkovaná krása
umění z nití – niterné umění
3. 8. – 4. 9. 2016


Od 3. srpna do 4. září budou mít návštěvníci Muzea Vysočiny Jihlava možnost navštívit výstavu paličkovaných krajek. Své práce v prostoru muzejních arkád představí krajkářka Vlasta Novotná.
Paličkování je jednou z krásných starých řemeslných textilních technik. V současné době se stává středem pozornosti mnoha nadšených zájemců, kteří se pravidelně scházejí a prezentují navzájem svá díla.
Pravá paličkovaná krajka je zhotovená ručně pouze proplétáním nití. Vznikají tak nejrůznější vzory. Ke zhotovení paličkované krajky potřebujeme velmi málo věcí. Především je to poduška k paličkování, paličky k navíjení příze, podvinek s přesně naznačeným vzorem, špendlíky a nakonec i nitě. Pravou ruční paličkovanou krajku je třeba odlišit od krajky vyráběné průmyslově. Ta se vyrábí strojově především v pásech a je dokonalá. Každá dokonalost je ovšem chladná. Ruční není pravidelná, a proto je živá, proměnlivá a zajímavá. Je to umělecké dílo.
V čase dlouhých zimních večerů se především ženy věnovaly paličkování krajek, které používaly na ozdobu čepců, krojů a různých částí oděvů, pro sakrální účely a také na užitkové předměty a oděvy bohatších vrstev obyvatelstva a chodily je také prodávat na jarmarky a trhy. Postupně krajky získaly vývojem v jednotlivých oblastech svoje charakteristické znaky, kterými se od sebe odlišovaly. Tradiční vzory vycházejí ze široké škály geometrických a rostlinných motivů, které mohou inspirovat k vlastním návrhům.
Krajkářky používaly na zhotovování krajek spřádané lněné, konopné a bavlněné příze, hedvábí, zlaté i stříbrné nitě, nitě spředené z kopřivy, ale také tenkou vlněnou přízi. Využívaly kontrast tenkých a silných nití a efekt matu a lesku nití. Barevností a technikou se krajky odlišují podle územního původu a způsobu použití.
Krajky se odlišovaly také motivy, technickým vyhotovením a hustotou vzorku. Kreslířky předkreslovaly vzory z rostlinné říše. Jsou to motivy listů, květů, větviček, pupenců, vinné révy, ale také abstraktní, zejména symetrické vzory. V jednotlivých oblastech mají krajky svoje osobité názvy odvozené od motivů, použité techniky nebo počtu potřebných párů paliček.
V jihlavském muzeu vystavující Vlasta Novotná navazuje na klasické vzory a svým osobitým způsobem pokračuj


PROGRAM MUZEA srpen + top avizo

1. 4. – 2. 10. Nonsens aneb smysl hledám v nesmyslu
lehce úsměvná výstava těžko představitelných exponátů
17. 6. – 11. 9. Archeologické výzkumy na Vysočině
výstava mapující výsledky archeologického bádání v Kraji Vysočina
24. 6. – 4. 9. Josef Kos: Obrazy
obrazy známého jihlavského výtvarníka představující tvorbu za několik posledních let
3. 8. – 4. 9. Paličkovaná krása
ukázka náročné textilní techniky – paličkování v tvorbě současné autorky Vlasty Novotné, vernisáž výstavy 2. srpna v 17:00

Kavárna
26. 7. – 4. 9.
Makrosvěty
příroda pod lupou ve fotografiích Jaroslavy Melicharové

Roštejn
otevřeno denně mimo pondělí 9-18
13. 8. Noční prohlídka hradu
vstupenky je možné rezervovat na mailu rostejn@cmail.cz nebo na telefonu 733 161 817, začátek v 21:00
20. – 21. 8. Čekání na jeho Výsost Karla IV.
kostýmované prohlídky hradu zavedou návštěvníky do doby slavného vládce, prohlídky budou probíhat v rámci otvírací doby hradu od 9.00 do 18.00 hod
27. 8. Hradozámecká noc
celorepubliková akce – netradiční kostýmované procházky hradními sály
začátek v 21.00

Po dobu letních prázdnin výstava Choroše – duchové lesa (amatérské fotografie Jarmily Včelové)

Telč
otevřeno denně mimo pondělí 9-12 a 13-17

Třešť
otevřeno denně mimo pondělí 9-12 a 12-16:30
17. 6. – 30. 9. Mami, co jsi mi koupila?
výstava přiblíží svět nakupování v dobách minulých 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku