INFOLINKA 543 211 254

Východočeské muzeum v Pardubicích

08.07.2016 - 15.07.2016 - Vážení návštěvníci,
nastává čas "krásných" prázdnin a doufám, že pro většinu z vás i příjemných letních dovolených. Rozhodnete-li se navštívit muzeum - příští týden zveme na novou výstavu.
Program muzea na měsíc červenec.

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ
Od 8. 7. 2016 do 8. 1. 2017, multifunkční a přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Výstava vzdává hold jediné živé národní kulturní památce v ČR - starokladrubským koním. Představíme historii a současnost chovu kladrubských běloušů a vraníků. Uvidíte historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Fyzicky zdatní dospělí si vyzkouší rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažéru. Výstavu doplní komentované prohlídky a cyklus přednášek.

DJ VENTOLIN
15. 7. od 19.30 h, parkán pardubického zámku, vstup 50 Kč
Ventolin je především živý elektronický projekt (Live PA), kombinující prvky elektra, raného acid house, punku a techna.

Výstavy:

MAGIE ŽENY MEZI KRÁSOU SKLA
Do 7. 1. 2017, expozice skla
Výstava umístěná v expozici skla je experimentem s vnímáním různých výrazů uměleckých poloh. Rozměrné fotografie Vlastimila Beránka přinášející magii a tajemnou krásu ateliérově stylizovaných portrétů a figurálních kompozic, jejichž námětem je žena.

VELKÁ VÁLKA
Do 25. 9. 2016, Kaňkův sál, vstupné 40 Kč
Výstava opomíjí takzvané velké dějiny a věnuje se osudům běžných lidí. První světová válka je v našem pojetí historií každého z nás. Na osudu mlynáře Jaroslava Kopečného z Třebosic na Pardubicku se seznámíte s předválečnou idylou, jeho vojenskými osudy, zraněním v boji, léčením i návrat zpět domů.

OPEN AIR GALERIE PARKÁN
Do 31. 12. 2016, vstup zdarma
V parkánovém příkopu pardubického zámku jsou instalovány velkoplošné fotografie Štěpána Bartoše o vnímání lidí kolem nás s názvem "Noční chodec". Tuto volně přístupnou galerii pod širým nebem, tzv. open air, můžete navštívit od jara až do podzimu.

Nové expozice:
PARDUBICE - PŘÍBĚH MĚSTA
Pod názvem Pardubice - příběh města vás ve Východočeském muzeu čeká cesta od nejstarších dějin až po vznik Československé republiky v roce 1918.
V prvním patře Zámku Pardubice najdete autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z období renesance a doby pánu z Pernštejna uvidíte pozůstatky dřevěného pernštejnského potrubí, měšťanský terakotový portál i model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Věžní hodinový stroj z pardubického zámku a barokní hodiny pardubického hodináře Bielauscheka zastupují období baroka a třicetileté války. Z 19. století ukážeme ruchadlo bratranců Veverkových, kolo Vincence Chomráka nebo měšťanský pokoj. Expozice připomene také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem - arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pány z Pernštejna, stavitele železnic Jana Pernera, prvního českého letce Jana Kašpara a řadu dalších. Vstupné 50 Kč.

PROTI PROUDU ČASU - PARDUBICKO V PRAVĚKU A RANÉM STŘEDOVĚKU
Při vstupu do nové archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu historií. Provede vás od nejstarších dob až po raný středověk v našem regionu.
Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z Třebosic a mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka "Hmatem do pravěku". Vstupné 50 Kč.

Více informací www.vcm.cz

 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku