INFOLINKA 543 211 254

Východočeské muzeum v Pardubicích

08.05.2016 - 14.05.2016 - Vážení návštěvníci,
tento týden otevíráme expozici o historii Pardubic. Příští týden zveme na vernisáž venkovní výstavy Noční chodec.

PARDUBICE - PŘÍBĚH MĚSTA
Historická expozice bude otevřena od 8. 5. 2016, 1. patro pardubického zámku, vstupné 50 Kč
Pod názvem Pardubice - příběh města vás ve Východočeském muzeu čeká cesta od nejstarších dějin až po vznik Československé republiky v roce 1918.
V prvním patře Zámku Pardubice najdete autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z období renesance a doby pánu z Pernštejna uvidíte pozůstatky dřevěného pernštejnského potrubí, měšťanský terakotový portál i model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Věžní hodinový stroj z pardubického zámku a barokní hodiny pardubického hodináře Bielauscheka zastupují období baroka a třicetileté války. Z 19. století ukážeme ruchadlo bratranců Veverkových, kolo Vincence Chomráka nebo měšťanský pokoj. Expozice připomene také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem - arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pány z Pernštejna, stavitele železnic Jana Pernera, prvního českého letce Jana Kašpara a řadu dalších.

JAZZ BAND JINDŘICHA PAVLÍKA

11. 5. v 18 h, parkán pardubického zámku, vstupné 20 Kč
Jazz Band je tvořený žáky ZUŠ Polabiny a snaží se ve svém repertoáru věnovat co nejširšímu okruhu žánrů taneční hudby.

OPEN AIR GALERIE PARKÁN
Od 12. 5. do 30. 11. 2016, vstup zdarma
V parkánovém příkopu pardubického zámku budou instalovány velkoplošné fotografie Štěpána Bartoše o vnímání lidí kolem nás s názvem "Noční chodec". Tuto volně přístupnou galerii pod širým nebem, tzv. open air, můžete navštívit od jara až do podzimu.
Zveme na vernisáž, která se koná 12. 5. v 17 h v parkánu pardubického zámku.

DEN OSLAV NAROZENÍ KARLA IV.
14. 5. 2016, vstupenka na program celého večera je k dostání v pokladně Východočeského muzea nebo na www.ticketportal.cz, cena 120 Kč
Program:
v 17 h, přednáškový sál, jednotlivé vstupné 50 Kč
"Kdepak jsou komnaty fraucimoru?" Císař Karel IV. a hrad Karlštejn v historické tradici - přednáší D. Venclík
v 19 h, historická expozice, jednotlivé vstupné 40 Kč
Pardubice (nejen) za vlády Lucemburků
Komentovaná prohlídka historické expozice Pardubice - příběh města.
ve 20 h, rytířské sály, jednotlivé vstupné 100 Kč
Flos Florum
Gotická hudba v podání Jitky Baštové a Jindřicha Macka. Loutna a akordeon rozezní zámecké nádvoří skladbami z rukopisu Vyšebrodského či výběrem z Jistebnického kancionálu. Název programu vychází z názvu dvouhlasé písně Květ mezi liliemi, která pochází z rukopisu z počátku 15. století.

Výstava:
VELKÁ VÁLKA
Do 25. 9. 2016, Kaňkův sál, vstupné 40 Kč
Výstava opomíjí takzvané velké dějiny a věnuje se osudům běžných lidí. První světová válka je v našem pojetí historií každého z nás. Na osudu mlynáře Jaroslava Kopečného z Třebosic na Pardubicku se seznámíte s předválečnou idylou, jeho vojenskými osudy, zraněním v boji, léčením i návrat zpět domů.

Nová expozice:
PROTI PROUDU ČASU - PARDUBICKO V PRAVĚKU A RANÉM STŘEDOVĚKU
Při vstupu do nové archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu historií. Provede vás od nejstarších dob až po raný středověk v našem regionu.
Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z Třebosic a mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka "Hmatem do pravěku". Vstupné 50 Kč.

Více informací www.vcm.cz

Noční chodecPardubice příběh města 
 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku