INFOLINKA 543 211 254

Muzeum Vysočiny Jihlava

17.03.2016 - Co se stalo v Polné?
aneb „Obžalovaný Leopolde Hilsnere, povstaňte!“17. 3. 2016Nevyřešené zločiny bývají provokující, protože zůstávají obestřeny tajemstvím, proměňují se, stávají se postupně pověstí, legendou. Také dávná vražda Anežky Hrůzové je zločin, který již více než sto let žije vlastním životem. Bylo mu věnováno mnoho novinových článků, odborných i laických textů nejrůznější kvality, postupně nabyl mnoha podob. Aféra kolem něj byla zneužita k protižidovské propagandě ve své době i v časech následujících. Dodnes je pro mnohé příběhem účelového ohýbání práva a jedním z nejznámějších justičních omylů, důsledkem politikaření a štvavé mediální kampaně. Najdou se lidé stále ochotní spekulovat
v souvislosti s ním o jakémsi tajuplném spiknutí. Je to ale také příběh osobní statečnosti, profesní cti, racionality, práva a pravdy. Je to příběh plný emocí. Nedávno byl dokonce znovu oživen ve filmové podobě.

Co se odehrálo na kraji lesíka u Polné – a hlavně: co se dělo poté? Proč se na smrt právě této dívky dodnes nezapomnělo a čím nás tento starý příběh stále oslovuje?

Okolo témat z dobového pokleslého tisku, televizních obrazovek i ze starých archivů se bude točit povídání s hosty Mgr. Věrou Tydlitátovou, Th.D. a Ladislavem Vilímkem. Srdečně zveme opět k další besedě z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži.

17. března 2016, Malovaný sál Muzea Vysočiny Jihlava, začátek v 16:30
Vstupné 20,-

 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku