INFOLINKA 543 211 254

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

03.03.2016 - 03.04.2016 - V malém sále prvního patra bude v novém galerijním cyklu Představujeme… zahájena výstava K. J. Obrátil / z umělecké sbírky
Karel Jaroslav Obrátil patří k nejdůležitějším postavám české literární folkloristiky 19. a 20. století. Jako sběratel, komentátor a vydavatel se zajímal především o literární erotiku. Představujeme jeho sběratelskou vášeň, část jeho grafické sbírky ("kryptadia"). Původně byl Obrátil venkovským učitelem a nadšeným příznivcem T. G. Masaryka. Nesouhlasil s některými měšťáky, kteří spatřovali v literárním vyjádření erotiky urážku vlastních mravů a cti a nikdy mu jeho svobodomyslnost neodpustili. Svou učitelskou dráhu musel předčasně ukončit a své práce publikoval v utajení. Měl bohatou knihovnu, kterou mu za 2. světové války zničili nacisté, o zbytek se postarali komunisté. Dne 6. března 1945 došla gestapu trpělivost a K. J. Obrátil byl odvezen do Pečkárny. 5. dubna umírá po mučení na zápal plic ve vězeňské nemocnici na Pankráci.
Výstava se uskuteční od čtvrtka 3. března do neděle 3. dubna 2016, Otakarova 103, Galerie Slováckého muzea.

Druhou veřejnou akcí bude rodinný rodinný program Přečíst si to musíme, ilustrovat zkusíme
Dvacátý osmý rodinný program v dětském ateliéru vás tentokrát zavede do světa knižních ilustrací. Zavzpomínáme na nedávnou výstavu Heleny Zmatlíkové, která by mohla být inspirací pro vlastní tvorbu. Můžete si z domu přinést svůj krátký text (pohádka, povídka apod., stačí kousek), nebo pracovat s těmi připravenými u nás. Společně si pak vyzkoušíte, jaké je to být ilustrátorem!
Doporučeno pro děti od 5 let. Prosíme vás, potvrďte svou účast nejpozději do 10. 3. na tel. 572 552 425, mobil 774 124 016 nebo na e-mailové adrese: marie.martykanova@slovackemuzeum.cz. Je to pro nás důležité, protože počet účastníků programu je daný prostorovými možnostmi.
Galerie Slováckého muzea - dětský ateliér, Otakarova 103, Uherské Hradiště, sobota 12. března, 14.00-16.00 hodin. Vstupné 10 Kč na osobu.

 

Kalendář akcí

Novinky z Facebooku